Montaż taśmy LED i rodzaje taśm

Taśmy LED stały się bardzo popularne ze względu na dużą ilośc zastosowań. Dzielimy je na kilka podstawowych typów:

1. Najtańsze zwykłe taśmy SMD z diodami SMD - gołe. Nie są zalewane silikonem, a co za tym idzie, nie nadają się do wilgotnych miejsc, takich jak np. łazienki i zastosowania zewnętrzne, gdyż nie mają żadnego okrycia, żadnej warstwy ochronnej. Zaletą tych taśm jest bardzo łatwa konfiguracja, tzn. można je ciąć co ok 3 cm i w miejscach miedzianych końcówek możemy je łączyć za pomocą 2 przewodów.

Taśma LED IP20

 

2. Taśmy SMD zalewane powłoką silikonową. Te taśmy znacznie lepiej sprawdzają się w takich miejscach jak łazienki, toalety lub na zewnątrz budynków. Pokryte są cienką warstwą silikonu. Również można je ciąć w zaznaczonych miejscach. Łączenie tej taśmy jest już o wiele bardziej skomplikowane, gdyż należy zdjąć ze styków powłokę silikonową, co powoduje utratę szczelności w tych miejscach. Taśma jest zapalana za pomocą zasilacza 12V. Takie taśmy są wyposażone fabrycznie w odpowiednie złączki. Taśma cięta niestety takiej złączki już nie posiada, trzeba taką złączkę samemu dorobić.

Taśma LED IP65

3. Taśmy LED RGB. Najbardziej zaawansowana technologicznie taśma, dlatego że w jednym module świecącym (kwadraciku) zawiera trójkolorową diodę (czerwoną, zieloną i niebieską). Zawsze do takiej taśmy jest dołączany odpowiedni sterownik, który steruje pracą tego oświetlenia. Po podłączeniu sterownika do prądu uzyskujemy efekt w postaci zmieniających się kolorów taśmy LED. Sterowniki dostępne na rynku umożliwiają zaprogramowanie własnego przejścia kolorystycznego w taśmie.

Taśma RGB LED

 

W jaki sposób podłączać i dobierać zasilacze do taśm LED?

Zasilacze do taśm podłącza się w prosty sposób, dlatego że zawierają podstawowe oznaczenia. Wejścia oznaczone są napisami L i N. Do literki L podłączamy zasilanie, a do literki N podłączamy przewód neutralny, który jest zwykle niebieski. Do odwróconej choinki podłączamy uziemienie. Przy podłączaniu taśm LED należy zachować polaryzację. Plus musi być podłączony do Plusa, a minus do minusa. Jeżeli przez przypadek pomylimy polaryzację nic się nie stanie, taśma się nie zapali.

Wyjście zasilacza 1Wyjście zasilacza 2

Zasilacze występują w wielu odmianach. Zasilacze trzeba dobierać pod konkretną długość taśmy LED.

Zasilacz - napięcie 

Na opakowaniach taśmy LED są oznaczenia, które określają jakiego rodzaju zasilacz potrzebujemy. Np. jeśli taśma LED ma pobór mocy w wysokości 7W/mb (metr bieżący), żeby obliczyć jakiej mocy potrzebujemy zasilacz wystarczy pomnożyć wartość 7W przez ilość metrów jaka jest nam potrzebna do spełnienia naszych potrzeb i wtedy możemy wybrać odpowiedni zasilacz.

Taśma - parametry 

Jeśli planujemy montaż taśm LED w pomieszczeniach wilgotnych takich jak łazienki i obszary na zewnątrz budynków należy zastosować zasilacz o podwyższonej szczelności - wodoodporny tzn. z odpowiednim współczynnikiem IP, np. IP67.

Zasilacz IP67

 

Na co zwrócić uwagę przy montażu taśmy LED?

Diody na taśmie LED przymocowane do elastycznej płytki PCB, pod którą jest taśma dwustronnie klejąca. Taśma klejąca ułatwiają montaż taśmy LED.  

Należy zwrócić uwagę, iż nieodpowiednio zamontowana taśma może się przegrzewać co powoduje szybszą degradację diody, W praktyce czas świecenia diod nie będzie wynosił 30 000h a sporo mniej.

Taśmy LED należy odpowiednio dobrać do warunków pracy. Większość ludzi kupuje taśmę z silikonem, uważają w ten sposób, iż będzie im łatwiej ją utrzymać w czystości. Jednak czy nasze warunki montażowe zezwalają na taki montaż.
Taśma często jest montowana bezpośrednio w suficie g/k, a w tym miejscu często brakuje cyrkulacji powietrza. Efektem jest wypalanie się segmentów taśmy.

Jak prawidłowo montować taśmy LED ?
1. Należy kleić taśmę do profili aluminiowych, elementów metalowych, które mogą spełnić rolę radiatora dla diody LED.
2. Każda powierzchnia do montażu musi być odłuszczona, czysta oraz sucha przed klejeniem.
3. Montuj taśmę na równej i gładkiej powierzchni.
4. Dobierz odpowiedni zasilacz – najlepiej, jeśli będziesz miał ok. 25-30% zapasu na zasilaczu wtedy i zasilacz nie powinien się grzać.
5. Zastosuj odpowiednią taśmę do  warunków pracy. Taśma bez silikonu znacznie szybciej odprowadza ciepło niż silikonowy odpowiednik.

Krok 1.

Ucinamy taśmę na pożądaną długość pamiętając o miejscu lutowań taśmy

Delikatnie ostrym narzędziem zdejmujemy warstwę ochronną silikonu nie uszkadzając taśmy

Krok 1

Krok 2.

Ściągamy papier ochronny i ściągamy warstwę kleju na lutach

Krok 2
 

Krok 3.

Przygotujemy złączkę i taśmę wysuwając czarny kołnierz na złączce

Wsuń taśmę tak, aby luty weszły odpowiednio glęboko do złączki

Zasuń kołnierz, po montażu końcówki upewnij się, że prawidłowo zamontowałeś złączkę

 Krok 3

Krok 4.

Pozostaje umieszczenie taśmy w żądanym miejscu, np. w listwie i podłącznie do zasilania.

Obok przykładowy schemat podłączenia wraz ze sterowminiem RGB

 Krok 4
  Krok 5
Nasze osiągnięcia

e-Gazele Biznesu 2016 e-Gazele Biznesu 2020 e-Gazele Biznesu 2022

Wyróżnienia od Euler Hermes
"Złoty Płatnik 2015"
"Złoty Płatnik 2016"
Złoty płatnik 2015 Złoty płatnik 2016 Eksport

Firma Logisoft - właściciel marki Elektriko - prowadzi nieprzerwanie działalność już 18 lat - od 14 sierpnia 2006 roku. Zaufało nam już 26674 firm. W ofercie posiadamy 20 944 produktów.

Plików cookie używamy do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Tutaj możesz dokonać szczegółowych ustawień lub cofnąć zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności .